Notice: session_start() [function.session-start]: ps_files_cleanup_dir: opendir(/var/lib/php4) failed: Hozzáférés megtagadva (13) in /home/httpd/www/klauzal.hu/html/includes/config.php on line 62
Klauzál Gábor Társaság
Klauzál Gábor
Klauzál Gábor Társaság

In memoriam… Halász Gyuri barátom emlékére

Május 15-én életének 73. évében szülővárosában Kassán elhunyt Halász György helytörténész, az egyesületünkkel 15 éve szoros kapcsolatot ápoló kassai magyar diaszpóra Henszlmann Imre Történelmi Társaság alapító elnöke, Bartos Mihály tagtársunk búcsúírásával rá emlékezünk...
ÚJ!



Minden búcsú egy picit fájdalmas, vigasz benne, egy eljövendő újabb találkozás reménye. A végső búcsú fájdalmasabb, mert akkor ez a remény is elvész belőlünk…

Az ember életkorával egyenes arányban növekszik a temetések száma. Ennek igazságát sajnos, rendre megtapasztalom. Most ismét távozott egy Barát, hiánya fájdalmát hagyva vissza…

Halász Gyurival a megismerkedésünk 2008. decemberére tehető, amikor a Klauzál Gábor Társaság a Henszlmann Imre Történelmi Társasággal első alkalommal rendezett közös megemlékezést a Fiumei úti Sírkertben. Aktualitását Henszlmann születésének 120. évfordulója jelentette, de egyidejűleg lehetőséget adott Gerster Béla sírjának meglátogatására, valamint egy kis temetői sétára is. 




 Henszlmann Társaság koszorúzása  Henszlmann Imre sírjánál  Halász György

A következő találkozásunk akár történelminek mondható, hiszen ez is, mint annyi minden, szeretett szülővárosához, Kassához kötődik. A Klauzál Gábor Társasággal 2011-ben felvidéki kiránduláson jártunk náluk. Egy kellemes estét töltöttünk el közösségben, pohár bor mellett, jóízűt beszélgetve sok mindenről. 

 




Kassa város címere előtt Közös társasvacsora  Társaságaink elnökei

Gyuri igazi lokálpatrióta volt, nem csak olyan „passzív” városát szerető, hanem olyan „aktív”, aki maga is tevékenyen keres, kutat, levéltározik, publikál és másokat is megnyerve ügyeknek, gazdagítja a közösségét. Ügyek pedig bőven akadtak! Talán, amire mindenkor a legbüszkébb volt, hogy az akkori államhatalmi törekvéssel szembehelyezkedve, városi képviselőként 1996-ban kezdeményezője volt annak a települési határozat elfogadtatásának, melyben kimondták, Kassa sem II. Rákóczi Ferenc, sem más történelmi személyiségek hamvait nem adja ki! A Nagyságos Fejedelem azóta is, a kassai dómban alussza az igazak örök álmát…  

Kutatta a kassai temetőket, azok történelmét, lajstromozta jeles halottainak nyughelyeit, kiállt ezek védelem alá helyezéséért. Ostorozta a világi és egyházi tulajdonosok, fenntartók hanyagságát, kalmárszellemét, minden alkalommal saját fájdalmaként élte meg, ha nemzeti múltunk egy-egy parányi kis morzsája is veszendőbe ment.


Henszlmann Imre
sírportréja

Legnagyobb érdemeként a Henszlmann Imre Történelmi Társaság 1992. októberi életre hívását, alapítását kell említeni. Ennek égisze alatt sikerült maga köré gyűjteni azokat, akiknek ugyancsak szívügye volt Kassa híres szülöttei emlékének ápolása, nevük, érdemeik, munkásságuk minél szélesebb körben való megismertetése. Mert Kassának Henszlmann Imre (1813-1888) művészettörténész, építész, író, orvos mellett, nagyon sok híres szülötte volt, egy részük ma is ismert, de többen vannak, kiket a nemzeti emlékezet lassan feledésre ítélt. Közöttük Gerster Béla (1850-1923) mérnök, a Panama-csatorna nyomvonalának egyik kitűzője, a Korinthoszi-csatorna építésének főmérnöke, kinek emlékét – Türr Istvánéval együtt –, még ma is a csatorna bejáratánál görög-magyar-angol nyelvű emlékjel őrzi. Gyuri Henszlmannról, valamint Gersterről gazdagon illusztrált kiadványt írt és jelentett meg, de kiállításokat is szervezett évfordulóikra. Szinte lehetetlen felsorolni publikációit, előadásait, de azokat az eseményeket, rendezvényeket is, melyek mozgatórugója, résztvevője Ő volt…

Hármas évfordulós együttállás volt 2013-ban, amikor Henszlmann születésének 200., halálának 125., Gersternek pedig halála 90. évfordulója volt. November végén Gyuri – Társaságuk képviseletében –, Czimbalmosné Molnár Éva kassai főkonzulasszony társaságában érkezett. Mindkét sírhelynél Gyuri tartotta a beszédeket, melyeket azután Társaságunk honlapja számára is elküldött. Télelő havához közel, korán sötétedett, de a leszálló alkonyban még egy kis sétára maradt időnk. A történelmi nagyjaink sírjai között vezető utunkat a Kossuth-mauzóleumban fejeztük be…





 Emlékbeszéd  Henszlmann Imre sírjánál  Gerster Béla sírjánál  Kossuth Lajos sírjánál

  
Szent Rozália temető c.
könyvének bemutatója

Utolsó kiadásra került könyve 2014-ből a kassai „Szent Rozália temető”, mely páratlan adattár és forrásgyűjtemény. De ami halálával most a fiókban maradt, mindannyiunk vesztesége! Veszteség, mert Gyuri évek óta nagyon keményen dolgozott például a kassai jezsuiták XVIII. század közepén emelt Kálváriája történetének feldolgozásán. A budapesti Egyetemi Könyvtár őrzi a kassai jezsuiták rendházának napi történéseit tartalmazó, latin nyelven írt „Historia Domus”-át, melyből az általa kért esztendők bejegyzéseit gyűjtögettem neki, segítve ezzel is munkáját. Nagyon szerette volna ezt a könyvét befejezni, magam pedig egyszer olvasni… 

Az 1848/1849. évi magyar forradalom és szabadságharc kezdetének 171. évfordulóján az a megtiszteltetés érte, hogy a kassai főkonzulátus Nagykaposon tartott ünnepségén, több évtizedes munkája elismeréseként, a „Magyar Arany Érdemkereszt” kitüntetést vehette át.




 Kitüntetése

 Magyar Arany
Érdemkereszt
In memoriam 

Amikor az ember belép egy bizonyos korba, apránként megjelennek a kisebb-nagyon bajok, melyek befolyásolhatják élete további alakulását. Nála is akadtak az utóbbi időben ilyenek, de nem akart tudomást venni róluk. Amikor súlyosabbra fordult a baj, ágyhoz kötve is érdeklődéssel fordult a jövő feladatai felé. Elkezdtünk gondolkodni Gerster Béla halálának 2023-ban esedékes centenáriumáról, közös megünneplésének lehetőségéről. De érdemben már a Teremtő hozott döntést, egy szomorú hajnalon, kórházi ágyán téve pontot egy életút végére…

  
Gyászértesítője 

Halász György 1949. augusztus 4-én született Kassán, meghalt ugyanott, életének 73. évében, 2022. május 15-én. Drága Gyuri barátom, feledhetetlen emlékedet híven őrzöm!

Sit tibi terra levis! – Legyen neked könnyű a föld!




Bartos Mihály
helytörténész
Klauzál Gábor Társaság alapító tagja

2022. május


(A képeket összeválogatta: Bartos Mihály és Hódi Szabolcs)
 

 

 

Bartos Mihály tagtársunk megemlékezése (változatlan tartalommal) megjelent a Kassai Figyelő XX. évf. 6. szám, 2022. júniusi száma 19. oldalán:






Nyomtatható verzió, nyomtatás Továbbküldés, ajánlás

 

Adószámunk:
18474048-1-43
Köszönjük, ha a 2022. évi adóbevallása elkészítésekor gondol a Klauzál Gábor Társaságra és támogatja egyesületünk tevékenységét személyi jövedelemadójának
1 %-ával
, ezzel Ön is hozzájárul a Podmaniczky-díjjal kitüntetett civil, értékőrző és értékteremtő, közösségszervező tevékenységünkhöz, honlapunk fenntartásához és rendezvényeinkhez.

KÖSZÖNJÜK!


Adomány-köszönő emléklap


Adomány-köszönő emlékplakett

Klauzál Gábor (78)
Közhasznúsági jelentések (16)
Egyesületi élet (284)
Közélet (143)
Klauzál Gyűjtemény (7)



KLAUZÁL 150 EMLÉKÉV (48)
2016. évi médiamegjelenések (1)
2016. évi programnaptár (1)
2017. évi médiamegjenések (1)
2017. évi programnaptár (1)
2018. évi médiamegjenések (1)
2018. évi programnaptár (1)
2019. évi programnaptár (1)
2020. évi programnaptár (1)
2021. évi programnaptár (1)
2022. évi programnaptár (1)
2023. évi programnaptár (1)



1848/49 (52)
Barangolások (34)
Budatétényi Ősök Napja (30)
Díszpolgárok (19)
Helytörténet (18)
Kastélymúzeum (19)
Klauzál Napok Tétényben (129)
Lics Pincészet (15)
Történelmi szalon (43)
Wolf-kripta (21)